scrolltop scrollbottom

Novinky

Štyridsaťpäťročný majster sveta si oblečie dres druholigovej Nitry
Jakub Šoth | 06.12.2017 20:21:36

Štyridsaťpäťročný Jozef Stümpel, odchovanec Nitry, patrí medzi výstavnú skriňu slovenského hokeja. Po minulej sezóne si vzal čas na premyslenie, či bude pokračovať v profesionálnej hráčskej kariére. Až do decembra sa neobjavil na ľade v žiadnej hokejovej súťaži. To však zmení už v sobotu 9. decembra, keď si na seba oblečie po takmer dvoch rokoch opäť dres rodnej Nitry. Tentoraz však nie dres tipsportligovej Nitry, ale druholigového klubu HC Dynamax 96 Nitra. V stredu išiel do výroby jeho dres a v sobotu už nastúpi na domáci zápas proti Púchovu,“ potvrdil viceprezident nitrianskeho klubu Marek Rašovský.

Jozef Stümpel začínal s hokejom vo svojom rodnom meste, kde dopomohol k historickému postupu do česko-slovenskej ligy. V Nitre ťažil hlavne zo spolupráce s Pálffym. V roku 1991 bol draftovaný Bostonom, ale sezónu začal v nemeckom Kölner EC. Počas sezóny však odišiel do zámoria a v štyroch stretnutiach za Boston si pripísal jeden gól. Po piatich rokoch sa presunul do Los Angeles, kde sa znova stretol so svojím kamarátom Žigmundom Pálffym. 

V úvode sezóny 2001/2002 ho vymenili späť do Bostonu, odkiaľ ho po dvoch sezónach znova poslali ku Kráľom. Posledným klubom, v ktorom nitriansky rodák hrával v NHL bola Florida, tej sa upísal po výluke zo sezóny 2004/2005. Počas lockoutu odohral sezónu v Slávii Praha, kde vtedy pôsobil takisto aj Pálffy. Sezóna 2007/2008 bola pre neho poznačená zraneniami a Florida sa ho rozhodla vykúpiť spod zmluvy. V nasledujúcich troch sezónach pôsobil v ruskej KHL, v Minsku bol dokonca kapitánom. 

V roku 2012 sa vrátil na Slovensko a podpísal zmluvu so svojím materským tímom HK Nitra. V sezóne 2012/2013 zaznamenal v 52 zápasoch 50 bodov, keď s ostrostrelcom Nitry Tománkom vytvorili výbornú zohratú dvojičku. Na začiatku minulého roka sa ale cesty Nitry a Stümpela rozišli za zvláštnych okolností. Sezónu dohral v trenčianskej Dukle, s ktorou vypadol vo štvrťfinále play-off. Minulú sezónu začal v Liptovskom Mikuláši, ktorý sa aj vďaka nemu dokázal zachrániť v Tipsport Lige. Na začiatku aktuálnej sezóny si zobral trošku času na oddych a čakal na tú správnu ponuku. 

Osobitnou kapitolou v jeho kariére bola reprezentácia. Ešte v drese Československa získal s výberom do osemnásť rokov na majstrovstvách Európy bronzovú medailu a o rok neskôr sa mu podarilo získať bronzovú medailu na MS do 20 rokov. Kvôli povinnostiam v zámorí sa v reprezentácii neukazoval, k tímu sa pridal až v roku 2002 a odvtedy bol jej stálou súčasťou. Práve pred pätnástimi rokmi sa pričinil o najväčší úspech Slovenska v ére samostatnosti - göteborgské zlato. O ďalší rok na majstrovstvách sveta v Helsinkách získal bronzovú medailu a so spoluhráčom Pálffym ovládli kanadské bodovanie celého šampionátu. Zúčastnil sa aj olympijských hier v Turíne a Vancouveri, kde dosiahol s našou reprezentáciou najväčší úspech - štvrté miesto. Spolu odohral v slovenskej reprezentácii 106 reprezentačných zápasov, strelil 22 gólov. 

 

Foto: SITA/Reuters